Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jezioro łabędzie, Ewy Nowak w DKK dla dzieci

Utworzono dnia 31.05.2021

Logo Dyskusyjny Klub Książki

Po długiej przerwie, w czasie której filia biblioteczna była nieczynna, w końcu udało nam się spotkać w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i porozmawiać o książce Ewy Nowak Jezioro łabędzie.  20 października, na krótko i w wąskim gronie uczestników, z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego związanego z pandemią Covid-19, zgłębiałyśmy tajniki powstania słynnego baletu Jezioro łabędzie.  

Opowieść, którą przedstawiła w swojej książce Ewa Nowak, rozpoczyna się w Moskwie w 1875 roku. Rosyjski kompozytor, Piotr Czajkowski, otrzymuje propozycję skomponowania muzyki do baletu. Po wielu próbach, mistrz tworzy przepiękną muzykę, cóż z tego, kiedy choreografia baletu jest kiepska, a premiera w 1877 roku okazuje się kompletną klapą. Mijają lata, umiera Piotr Czajkowski. W hołdzie wybitnemu muzykowi, Marius Petipa, wspólnie z Lwem Iwanowem, wystawia w Petersburgu najpiękniejszy fragment baletu, w którym zaklęta w ptaka Odetta tańczy nad jeziorem. Jest rok 1895 w Teatrze Maryjskim trwa prapremiera całego baletu Jezioro łabędzie, kiedy kurtyna opada, nie ulega wątpliwości, że Czajkowski stworzył muzykę wszech czasów.

Tyle o treści książki, czas na naszą opinię. Historia, którą opowiedziała w swojej książce autorka oparta jest na faktach. Przeczytałyśmy ją z dużym zainteresowaniem, bardzo nam się podoba. Ładna i ciekawa fabuła, która w prosty sposób przybliża kulisy powstania słynnego baletu. To kolejna opowieść, która bawi i uczy. Polecamy!

                                                                                                                                             Grażyna Lichwiarz

Zdjęcie. W korytarzu szkolnym, na tle szafek w szatni i szkolnych gazetek nad nimi pozuje troje dzieci trzymając przeczytaną książkę. Na pierwszym planie pomiędzy dziećmi na sztaludze widoczna tablica z różowym plakatem Godzinami o Książkach.

Logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego, logo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytut Książki

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny