Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Opowiadania Antoniego Czechowa w DKK dla dorosłych

Utworzono dnia 26.10.2020

Logo Dyskusyjnego Klubu Książki

Na czerwcowym, ostatnim już spotkaniu Klubu przed wakacjami (25.06.2020r.), postanowiłyśmy sięgnąć po klasykę literatury rosyjskiej, Opowiadania Antoniego Czechowa, nowelisty i dramatopisarza, znawcy dusz ludzkich.

Autor w swoich krótkich opowiadaniach zawarł całą złożoność  ludzkiej natury, jej ułomność, niedoskonałość, wady, przywary i słabostki. Każdą z postaci analizuje pod kątem psychologii z dużą dozą ironii, sarkazmu i inteligentnego humoru. W opowiadaniach bardzo trafnie ukazuje wady systemu obowiązujące w carskiej Rosji, podejście do przeciętnego zwykłego obywatela. Jego bohaterowie to ludzie zniszczeni ciężką pracą, żyjący w nędzy i ciemnocie. Autor poprzez pryzmat życia swoich bohaterów, porusza wiele spraw społecznych oddających klimat ówczesnej Rosji. Możemy w nich odnaleźć także wiele przykładów pozytywnych i negatywnych w relacjach międzyludzkich.

Opowiadania Antoniego Czechowa wzbudziły po latach we wszystkich paniach wiele wspomnień z lat szkolnych, kiedy jego Trzy Siostry były obowiązkową lekturą w szkole średniej, wówczas żadna z Pań nie przypuszczała, że ponownie będzie musiała  w Dyskusyjnym Klubie Książki zmierzyć się z jego twórczością. 

 Na koniec spotkania stwierdziłyśmy zgodnie, że Opowiadania Czechowa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach jak najbardziej zasługują ze względu na swoją uniwersalność i ponadczasowość na jak najszersze grono odbiorców.

Drodzy miłośnicy książek z całego serca polecamy, sięgnijcie do tej lektury, a odkryjecie wiele, jakże  wciąż aktualnych  spraw dominujących w naszym życiu.   


Zdjęcie. Przy dwóch połączonych stołach pozuje siedem uśmiechniętych Klubowiczek. Na stołach słodki poczęstunek, notatnik i długopis. W tle regały z książkami, tablica z różowym plakatem DKK Godzinami o książkach i baner Biblioteki.

 

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytutu Książki

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny