Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jakub Żulczyk w Żaganiu - spotkanie autorskie

Utworzono dnia 17.05.2024

W tym roku na Tydzień Bibliotek Biblioteka zorganizowała dwa spotkania autorskie z bardzo popularnymi pisarzami. Na spotkanie z dziećmi przyjechał do nas, już po raz trzeci, Grzegorz Kasdepke. Dla dorosłych czytelników zaprosiliśmy pisarza Jakuba Żulczyka – tak tak, właśnie tego Żulczyka: od Belfra, od Co ćpać po odwyku, od Informacji zwrotnej.

Spotkanie odbyło się w piątek, 10 maja 2024 r. w Sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury. Imprezie towarzyszyła ze swoim stoiskiem księgarskim pani Wiesława Martyniak . Kilkadziesiąt osób przed wejściem na salę zaopatrzyło się we własne egzemplarze powieści i ustawiło w długiej kolejce po autograf i fotkę.

Jakub Żulczyk – dziennikarz, felietonista, pisarz, absolwent dziennikarstwa i amerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor powieści, scenariuszy i podcastów. Thrillery, horror, kryminały, powieści przygodowo-fantastyczne dla młodzieży i nawet książka dla dzieci.

Autor siedzi na czerwonej kanapce, w lewej ręce trzyma mikrofon a prawą ma uniesioną do góry. Mówi do publiczności. Za nim jest sztaluga z tablicą i zamieszczonym na niej plakatem. W tle fragment banera bibliotecznego.

Pan Jakub odpowiadając na pytania moderującej spotkanie bibliotekarki opowiedział dlaczego wybrał akurat dziennikarstwo na kierunek studiów i potem amerykanistykę, o współpracy z czasopismami. Wiemy, że nigdy nie zarobił żadnych pieniędzy za cokolwiek innego, niż pisanie. Wiemy też jak powstawały pierwsze powieści i jak doszło do ich wydania. Odpowiedział też na pytanie o to dlaczego kontynuacja powieści Ślepnąc od świateł pod innym już tytułem Dawno temu w Warszawie powstała dopiero po 9 latach i dlaczego właśnie kontynuacja a nie zupełnie nowa książka. Bibliotekarka pytała też o podcasty Co ćpać po odwyku realizowane wspólnie z Juliuszem Strachotą, kogo zapraszali i zapraszają i czy wszyscy są chętni do tych rozmów, czy też są tacy, którzy odmawiają udziału w rozmowie. Wszystkie pytania dotyczyły pisania książek, scenariuszy do ekranizacji powieści. Wiemy dlaczego z ulgą przyjął fakt, że scenariusz do Informacji zwrotnej napisze ktoś zupełnie inny i jak to jest tworzyć scenariusz do swoich książek i dlaczego dobrze, że nie pisał ich sam tylko mógł współpracować z innymi: z Krzysztofem Skoniecznym przy Ślepnąc od świateł i z Piotrem Domalewskim przy ekranizacji Wzgórza psów.

Pisarz odpowiedział też na pytania o to czy lubi poezję Baudelaira, czy czytał Pachnidło Süskinda i czy podobają mu się obrazy Beksińskiego. Te pytania bardzo pana Jakuba zaskoczyły, ale odpowiedź na nie znamy. Autor nie zdradził natomiast nad jaką powieścią obecnie pracuje i obszedł bokiem pytanie o ekranizację Dawno temu w Warszawie, ale my uważamy, że wcześniej czy później musi być. Poczekamy. Pytania do pisarza mieli też uczestnicy spotkania. Niektóre pozytywnie zaskoczyły autora i nawet za nie podziękował, a właściwie za spojrzenie na jego twórczość z innej nieco perspektywy. Dowiedzieliśmy się m.in. że stara się pisać około 8 godzin dziennie, że pisanie to praca, a on sam nie wierzy w żadną wenę twórczą.

Spotkanie uważamy za bardzo udane, zadowoleni byli zarówno uczestnicy jak i sam pan Jakub Żulczyk. Mamy nadzieję, że za jakiś czas, za jedną, dwie lub trzy książki znów się spotkamy. W Żaganiu oczywiście J

Dziękujemy Jakubowi Żulczykowi za przyjęcie zaproszenia, za ciekawe spotkanie, uczestnikom za czas spędzony z nami, a Żagańskiemu Pałacowi Kultury za udostępnienie Sali Inter.

Galeria

Utworzono dnia 17.05.2024, 14:41

Na zdjęciach pisarz przy stoliku rozmawiający z bibliotekarką moderującą, mówiący do publiczności, pozujacy do zdjęć z czytelnikami i z bibliotekarkami, podpisujacy książki, publiczność na widowni, moderująca spotkanie bibliotekarka.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny