Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Druga połowa nadziei, Metchilda Borrmann

Utworzono dnia 12.11.2019

Logo Dyskusyjnego Klubu Ksiażki

W czwartek, 29 września 2019 r. na spotkaniu DKK dla dorosłych omawiałyśmy powieść niemieckiej  pisarki, Mechtildy Borrmann, Druga połowa nadziei, która została nominowana do renomowanej niemieckiej nagrody im. Friedricha Glausera w 2015 roku.

Książka porusza bardzo ważny i wciąż aktualny temat handlu młodymi kobietami, które z Ukrainy wyjeżdżają do Niemiec w poszukiwaniu lepszej pracy i godnych zarobków, pełne wiary w lepsze jutro. Jednak rzeczywistość okazuje się zupełnie odbiegająca od ich zamierzeń. W obcym kraju daleko od rodziny zdane są tylko na siebie i wówczas zaczyna się prawdziwy dramat tych osób. Gwałty, przemoc, narkotyki, przymusowa prostytucja jest na porządku dziennym. Kiedy główna bohaterka powieści wraz z koleżanką znika bez śladu, ich rodziny przeżywają ogromny dramat, aby zagłuszyć rozpacz, jedna z matek pisze pamiętnik, w którym opowiada o swojej młodości, mężu, synu i szczęśliwym życiu do czasu… kiedy następuje jedna z najbardziej niebezpiecznych katastrof w Europie, wybuch w elektrowni w Czarnobylu, który przez władze nie był postrzegany jako tragedia  ludzi tam żyjących, ale fakt starannie przez nich ukrywany przed całym światem.

Druga Połowa nadziei to  głęboko poruszająca powieść, jej problematyka, sposób przedstawienia, fabuła skrzętnie i głęboko przemyślana w każdym z nas wzbudza emocje sięgające zenitu. To książka ku przestrodze, nie tylko skierowanej do młodych naiwnych dziewcząt, ale także osób od których zależy los i przyszłość drugiego człowieka. To również historia ludzi, którzy potrafią wbrew wszystkiemu dążyć do ujawnienia prawdy i tych, którzy dążą tylko do osobistego dobra i korzyści majątkowych. W publikacji tej jednak najważniejsza jest jej wiarygodność i podane fakty dotyczące ludzi żyjących w strefie wykluczenia, choroby popromiennej i wszech ogarniającej pustki, bo tylko nieliczni nadal zdecydowali o pozostaniu  w tym miejscu skażonym. To jednak tylko skrawek ukraińskiej rzeczywistości tamtych i obecnych czasów. Szczerze polecamy przeczytanie tej książki, naprawdę warto.

                                                                                                                                            Elżbieta Buganik


Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytutu Książki

Galeria

Utworzono dnia 12.11.2019, 14:39

Dwa zdjęcia. W dyskusji bierze udział sześć Klubowiczek. Siedzą przy dwóch zsunietych stołach. Na stołach kilka egzemplarzy omawianej książki, słodki poczęstunek i talerzyk z cukierkami przyniesionymi przez jedną z pań. W tle regały z ksiażkami, różowy plakat DKK Godzinami o ksiażkach i baner Biblioteki.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny